خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

محقق از افغان هایى که در سوريه مى جنگند ستايش کرده است

محقق از افغان هایى که در سوريه مى جنگند ستايش کرده است

Nov 26, 2017 - 08:24

کابل (پژواک، ٥ قوس ٩٦): هرچند حکومت افغانستان بر ايران انتقاد مى کند که شمارى از اتباع افغانستان را به جنگ سوريه روان مى کند؛ اما محمد محقق معاون رياست اجرائيه حکومت وحدت ملى، از افغان هايى که در کشوريادشده مى جنگند، ستايش نموده است.

محمد محقق معاون دوم ریاست اجرایيه، اين اظهارات را طى سفر خود به تهران پايتخت ايران در نشستى زير نام "محبان اهل بيت" ابراز کرده است.

اين نشست، به حمايت و افتخار قاسم سليمانى جنرال ارشد نيروى ويژۀ "لشکر فاطميون" که از افغان ها و ايرانى ها تشکيل شده و در سوريه مى جنگند، برگزار شده بود.

محمد محقق در سخنرانى خود از جنرال قاسم سليمانى و تمامى جنگجويان به شمول افغان ها ستايش نموده که در جنگ يادشده، اشتراک کرده بودند.

جنرال قاسم سليمانى يکى از طراحان پيشتاز ايجاد لشکر فاطميون در سوريه خوانده ميشود که مهاجرين افغان مستقر در ايران را، به جنگ سوريه تشويق مى کند.

محقق افزوده است: "از پيروزى تمامى جنگجويان که در جنگ عراق، سوريه، ايران، افغانستان، پاکستان و هر بخش جهان اشتراک کرده اند، ازعمق دل تشکر مى کنم و همچنان در اين جنگ ها و پيروزى ها نقش قاسم سليمانى و سيد حسن نصرالله خيلى برجسته است."

محقق همچنان از موجوديت و فعاليت هاى گروه مسلح داعش در افغانستان نگرانى عميق ابراز داشت و گفت که اکنون، ده هزار جنگجوى داعشى در افغانستان مستقراند.

معاون دوم رياست اجرائيه تاکيد کرده که با ناامن شدن شمال افغانستان، تهديدها در آسياى ميانه نيز افزايش مى يابد و کشورهاى منطقه، بايد براى جلوگيرى از اين وضعيت با هم متحد شوند.

محقق در حالى از جنگجويان افغان در سوريه ستايش مى کند که حکومت افغانستان، چند بار بر اين کار  ايران انتقاد کرده و اخيراً وزارت امور خارجه از تحقيقات در اين مورد خبر داده است.

 اظهارات محقق در شبکه هاى اجتماعى با انتقادهاى شديد مواجه شده است.

هارون نجفى زاده يکى از ژورناليستان، در صفحۀ تويتر خود نوشته است: "اين خيلى تعجب آوراست که معاون دوم رياست اجراييه، با کدام ظرفيت همچو اظهارات را مى کند و از جنرال هاى ايرانى ستايش مى کند که افغان هاى ما را به جنگ سوريه روان مى کنند."

قدیرصدیقی يکى از کاربران ديگر شبکۀ اجتماعى نوشته است که محقق با همچو اظهارات خود، قصداً به داعش دعوت مى دهد که جنگ نيابتى در افغانستان را افزايش دهد.

علامت: 

گزارش های مربوطه:


Download “Pajhwok” mobile App, on your smartphone to read and access latest news, features, interviews, videos and photos about Afghanistan.

   

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement