خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

سپنتا: براى بيرون شدن از وضعيت کنونى لويه جرگه بايد برگزار شود

سپنتا: براى بيرون شدن از وضعيت کنونى لويه جرگه بايد برگزار شود

Nov 26, 2017 - 17:26

کابل(پژواک، ۵ قوس ۹۶): رنگين دادفر سپنتا مشاور پيشين امنيت ملى، حکومت وحدت ملى را فاقد مشروعيت خوانده مى گويد که کشور، در حالت اضطرارى قرار دارد و براى بيرون رفتن از اين وضعيت، لويه جرگه عنعنوى بايد برگزار گردد.

اين مقام حکومت حامدکرزى که امروز در نشستی تحت عنوان "تحليل و راه حل وضعيت کنونی افغانستان" در کابل صحبت می کرد، گفت که در حال حاضر افغانستان در حالت اضطرار و بحرانی قرار دارد.

وی، از ادامۀ جنگ، کشتار، خونريزی، فقر و اختلافات بين جامعه بين المللی درخصوص موضوع  افغانستان نگرانی کرده، گفت که وحدت ملی مردم افغانستان، در معرض تهديد و خطر قرار دارد و تلاش برای تجزيه افغانها جريان دارد.

موصوف گفت: "احساس غرور می کنم که هنوز هم مردم افغانستان، استوار بر سر گرفتن حق مبارزه می کنند، ما يک ملت قوی و نيرومند هستيم؛ ولی يک دولت ضعيف و ناتوان داريم."

او تصريح کرد: "پنجاه درصد خاک افغانستان در دست نيروهاى تروريست و وابسته به بيگانه ها است و حاکميت قانونی وجود ندارد، وقتی در نيم سرزمين دولتی در سر اقتدار، نتواند قوانينش را پياده کند، مبتنی به قوانينش از زندگی مردم حراست و به تحقق آرزوی های مردم بپردازد، طبيعی است که چنين دولتی عملاً فاقد مشروعيت است."

به گفته وی، اين نخبگانی که فاقد مشروعيت استند، با تحريک احساسات و تفرقه قومی تلاش می کنند که به خود مشروعيت بدهند و بحران را از اين هم بيشتر عميق نمايند؛ اما راه حل اضطراری و تکيه گاه، ملت افغانستان است.

سپنتا، با بيان اينکه تدوير لويه جرگه در دو سال حکومت وحدت ملی، يکی از آرزوی های مردم افغانستان بود، گفت که اين روند تحقق نيافت و اکنون نيز ملت با يک نوع بازی ها و وعده ها روبرو است.

مشاور امنيت ملی حکومت قبلی افغانستان، گفت که بخاطر خروج کشور از وضعيت اضطراری، بايد يک راه حل مشروع  ازجمله  تدوير لويه جرگه و انتخابات روی دست گرفته شود.

موصوف افزود: "جلساتى مانند امروز، بايد آغاز عبور از اين دشواری و حالت اضطراری باشد و تنها راه ممکن و آزمايش شده به باور من، گردهمايی بزرگ ملی و يا يک جرگه بزرگ ملی است که بايد نخبگان ما روی آجندای جرگه بزرگ ملی، با يکديگر توافق بکنند."

به گفته وی؛ بخاطر برگشت بسوی قانون، عدالت و فراهم آوری انتخابات و انفاذ مجدد قانون اساسی افغانستان و تحکيم وحدت ملی افغانستان، نياز به جرگه بزرگ ملی است.

نامبرده، از تعويق انداختن انتخابات ولسی جرگه انتقاد کرده، گفت: "انتخابات دموکرات ترين و عادلانه ترين امکان ابراز اراده آزاد مردم  افغانستان است، در صورتيکه انتخابات شفاف، آزاد، افغانستان شمول و تابع قانون باشد، بدون شک هيچ راهی برتر از انتخابات برای بازگرداندن مشروعيت به افغانستان و انفاذ مجدد قانون اساسی افغانستان وجود ندارد."

خوشحال روهی رييس حزب محور ملی نيز با ابراز نگرانی از وضعيت کنونی گفت که بخاطر خروج از بحران فعلی، بايد لويه جرگه تدوير يابد.

وی گفت که حکومت بايد در تدوير لويه جرگه اقدامات عملی را آغاز کند؛ در غير آن مردم خود در اين زمينه تصميم خواهند گرفت.

اين درحالى است که حکومت افغانستان، تدوير لويه جرگه عنعنوى را رد کرده و مى گويد که در اين اواخر شماری از افراد و حلقات، شايعاتی را مبنی بر فراخوانی لويه جرگه پخش کرده و افراد و اشخاص خويش را به شماری از ولايات فرستاده اند، که نه تنها آنان نمايندگان رسمی حکومت نيستند، بلکه مردم عام نيز مکلف به نشست و مشوره با آنها نمی باشند.

منبع مى گويد که اين روند مطابق قوانين نافذۀ افغانستان نبوده و رسميت ندارد. بناءً به کارمندان حکومت هدايت داده می شود تا از اشتراک در پروسه هايی که با قوانين کشور سازگاری ندارند، اجتناب ورزند.

گزارش های مربوطه:


Download “Pajhwok” mobile App, on your smartphone to read and access latest news, features, interviews, videos and photos about Afghanistan.

   

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement