خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

بیش از شش میلیون طفل در افغانستان با خشونت و مشکلات مواجه اند

بیش از شش میلیون طفل در افغانستان با خشونت و مشکلات مواجه اند

Nov 22, 2017 - 18:50

کابل (پژواک، اول قوس ٩٦): مقامات می گویند با وجود اینکه بستر مناسب حقوقی برای بهتر شدن زندگی اطفال در افغانستان ایجاد شده؛ اما بازهم بیش از شش میلیون طفل با مشکلات و خشونت بیشتر مواجه اند.

مسوولان، این سخنان را امروز طی یک نشست در کابل بیان کردند که به مناسبت روز جهانی طفل برگزار شده بود.

سرور دانش معاون دوم رئیس جمهور در این نشست گفت که جنگ و مشکلات اقتصادی در افغانستان سبب شده که اطفال با مشکلات مواجه شوند.

به گفتۀ وی، بیشتر از سه میلیون طفل در افغانستان از آموزش محروم اند، ١.٢میلیون طفل ديگر کار های سخت انجام می دهند و سالانه ٨٠هزار طفل به عوامل مختلف در کشور جان شان را از دست می دهند.

وی همچنان معتاد شدن به موادمخدر، اختطاف انسان و مجبور کردن به انجام کارهای نامشروع را ازجمله مشکلات پیش روی اطفال دانست.

وی گفت که مخالفین مسلح دولت از اطفال در حملات و جنگ استفاده می کنند.

وی افزود مشکلات اطفال، در حالی است که بستری مناسب برای بهبود زندگی آنها در کشور ایجاد شده و در افغانستان در٩ بخش از حقوق اطفال حمایت مى شود، و این کشور به تمام کنوانسیون ها و معاهدات بین المللی حمایت از اطفال پيوسته است.

همچنان لعل الدین آریوبی معاون مالی وزارت کار، امور اجتماعی، شهدا و معلولین در این نشست گفت که در٢٣بخش، بیش از شش میلیون طفل در افغانستان به مشکلات و خشونت های زیادی مواجه اند.

اما وی افزود که بهتر شدن زندگی اطفال، در اولویت های کاری رئیس جمهور قرار دارد و آنها نیز در این مورد کار های لازم انجام داده اند.

وی گفت که قانون حمایت از اطفال، از سوی شورای وزیران تصویب شده و این مصوبه به شورای ملی فرستاده شده است.

به گفتۀ وی، اگر مصوبه بعد از طی مراحل قانونی عملی شود، در زندگی اطفال تغییرات مثبت بیشتر ایجاد خواهد شد.

فوزیه کوفی رئیس کمیسیون حقوق بشر ولسی جرگه گفت مشکلات در برابر اطفال در افغانستان یک فاجعه است.

وی افزود: "متاسفانه ارقام دقیق موجود نیست که در حقیقت چه تعداد اطفال با کدام نوع مشکلات مواجه اند؛ اما به نظرمن مشکلات اطفال در افغاستان به فاجعه مبدل شده است."

وی افزود این درست است که در افغانستان بستر حمایت از حقوق اطفال ایجاد شده؛ اما در عمل برای شان هیچ کارى صورت نگرفته است.

روز ٢٢ماه نومبر به عنوان روز جهانی طفل اعلام شده و از ١٩٢٥میلادی به بعد، هر سال در بیشتر کشورهای جهان از جمله افغانستان، از این روز تجلیل به عمل می آید.

علامت: 

گزارش های مربوطه:


Download “Pajhwok” mobile App, on your smartphone to read and access latest news, features, interviews, videos and photos about Afghanistan.

   

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement