خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

غنى: شفاخانه های کشور، جوابگوی نیازمندی مردم افغانستان نمی باشد

غنى: شفاخانه های کشور، جوابگوی نیازمندی مردم افغانستان نمی باشد

Oct 03, 2017 - 14:45

کابل (پژواک، ١١ ميزان ٩٦): رييس جمهور کشور در مراسم گشایش شورای طبی، ضمن مهم خواندن اين شورا، گفت که شفاخانه های کشور، جوابگوی نیازمندی نمی باشد و یک حلقۀ خبیثه، دوای بی کیفیت را به بازار عرضه می کند.

رییس جمهور محمد اشرف غنی، امروز درمراسمی که به منظور افتتاح «شورای طبی افغانستان» در کابل تدویر یافته بود، گفت که در بخش های مختلف سکتور صحت، از داکتر تا شفاخانه و دواخانه مشکلات فراوان وجود دارد.

موصوف افزود که برای عرضۀ بهتر خدمات صحی نقطه اول، حلقه ارتباط میان شهروند، داکتر، شفاخانه، دواخانه و دولت می باشد؛ اما در حال حاضر در هر بخش این حلقه، یک مشکل بنیادی وجود دارد.

شفاخانه ها

رییس جمهور علاوه کرد که در شفاخانه های ملکی؛ افزون بر پیشرفت ها، هنوز هم مشکلاتی وجود دارد؛ اما در سطح کشور شفاخانه های ٤٠٠ بستر اردو (سردار محمد داوود خان) و امنیت ملی (شاه امان الله غازی)، نمونه هستند و شفاخانه ٣٠٠ بستر پولیس باید هم­قدم با این شفاخانه ها شود.

به گفته او، در حال حاضر شفاخانه های کشور، جوابگوی نیازمندی مردم افغانستان نمی باشد و امتیازاتی که برای پرسونل طبی در شفاخانه های دولتی داده می شود، موجه نیست و ضرورت به بازنگری دارد.

غنی گفت: «امید می رود که وزارت صحت عامه؛ در بخش اصلاح شفاخانه ها، ایجاد حقوق مناسب برای داکتران و نرس ها و نوع مدیریت آن اقدام دیگر داشته باشد.»

دواخانه ها

رییس جمهور کشور افزود که برای اصلاح دواخانه ها، طرحی روی دست است و کار بالای آن جریان دارد تا سیستم دوا برای مردم قابل اعتماد شود.

وی گفت: «ضرور است تا مردم افغانستان به دوای با کیفیت دسترسی داشته باشند؛ اما امروز دوا بی کیفیت است و یک حلقۀ خبیثه که همه آن ها را می شناسند با برخی دواخانه ها و بعضی داکتران، قرارداد دارند و این قراردادها باید از بین بروند.»

به گفته او، در این راستا قانون باید تغییر داده شود و دواخانه های با کیفیت و معتبر شبکه یی، به کمک و سرمایه گذاری سکتور خصوصی به میان آیند و در صورتی که اشتباهی از نزد شان سر بزند، جواز شان گرفته شود.

غنی افزود که ناامنی سبب شده تا یک قسمت زیاد امکانات، در بخش قوای امنیتی به مصرف برسد؛ اما پس از این تعادل به میان خواهد آمد و مصارف در بخش صحی کافی نیست.

مصوونیت اجتماعی

به گفته رییس جمهور، در بخش وقایوی پیشرفت های بسیار خوب صورت گرفته؛ اما در بخش معالجوی مشکل بنیادی وجود دارد و تا زمانی که به صورت اساسی بالای آن کار نشود، اعتماد جامعه جذب نمی شود.

رییس جمهور گفت: «به پشتيبانی سیاسی و اولویت دادن به مصوونیت اجتماعی و قوه بشری اعتماد دارم.»

شورای طبی افغانستان

محمد اشرف غنی گفت که ایجاد شورای عالی طبی، یکی از وعده های حکومت به مردم بود و امروز عملی شد و ایجاد این شورا، باعث یک انگیزه برای حل مشکلات خواهد شد.

وی از شورای یادشده خواست که تمرکز بیشتر روی سویه و اخلاق طبی داکتران داشته باشد و گفت یکی از وظایف مهم شورای طبی، مشخص کردن حق داکتری بر اساس سند برای افراد می باشد.

به گفته او، شورای عالی طبی؛ بدون هماهنگی به تنهایی نمی تواند امور کاری اش را پیش ببرد و میان وزارت های صحت عامه و تحصیلات عالی، باید همصدایی به میان آید.

در همین حال داکتر نسرین اوریاخیل رییس شورای عالی طبی افغانستان، در این مراسم گفت که عمده ترین هدف از ایجاد شورای طبی ثبت داکتران، ترویج اخلاق طبابت، بلند بردن سطح دانش مسلکی، رسیدگی به شکایات و تخلفات پرسونل صحی می باشد.

موصوف علاوه کرد که شورای عالی طبی، در نظر دارد در ظرف کمتر از یک سال، تمام داکتران افغانستان را ثبت نماید.

داکتر فیروز الدین فیروز وزیر صحت عامه نیز در این مراسم گفت که ایجاد شورای طبی، جهت نظام­مند ساختن سکتور صحت، عرضۀ خدمات صحی و قوای بشری موثر است.

وی افزود یکی از مشکلات اساسی این است که وزارت صحت عامه، آمار دقیق از داکتران در سطح کشور ندارد و تنها حدود ٤٠٠٠ داکتر آن هم در سکتور دولت، در نزد این وزارت ثبت می باشد.

موصوف، با انتقاد از اجرای وظایف برخی داکتران در برخی ادارات و وزارت های مالیه و اقتصاد که خلاف رشته می باشد، افزود که کمبود داکتران اناث بخش ولادی، مشکل دیگر فرا راه این سکتور می باشد و هنوزهم ٤٠ درصد مراکز صحی، فاقد پرسونل صحی زنانه می باشد.

به گفته وی، در ولایت های نورستان، پکتیکا، زابل و ارزگان؛ هیچ داکتر زن وجود ندارد و بسته های تشویقی هم موثر واقع نشده و موفق نبوده است.

فیروز خاطر نشان کرد که تعداد نرس ها به تناسب داکتران خیلی کم است؛ درحالیکه در برابر یک داکتر باید چهار نرس باشد؛ اما در افغانستان در برابر چهار داکتر یک نرس است.

گزارش های مربوطه:


Download “Pajhwok” mobile App, on your smartphone to read and access latest news, features, interviews, videos and photos about Afghanistan.

   

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement