خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

از روز جهانى مبارزه عليه بيمارى قلب تجلیل به عمل آمد

از روز جهانى مبارزه عليه بيمارى قلب تجلیل به عمل آمد

Oct 03, 2017 - 19:29

کابل (پژواک، ١١ ميزان ٩٦): وزارت صحت عامۀ کشور اعلام کرد که بیماری های قلبی در افغانستان ١٤،٣ درصد مرگ و میر بیماری های غیرساری را تشکیل میدهد.

دوکتور احمد جان نعیم معین پلان و پالیسی وزارت صحت عامه، که امروز در نشستى بخاطر تجليل از روز جهانى مبارزه عليه بيمارى قلب صحبت ميکرد، گفت که  این وزارت  در نظر دارد، نظرسنجی عوامل خطر بیماری های غیر ساری به خصوص بیماری های قلبی را به سطح کشور آغاز نماید .

به گفتۀ داکتر نعیم،  نتايج  اين نظرسنجى، وزارت صحت عامه را کمک خواهد نمود تا اقدامات مؤثری را در پلان های پیشگیری از این بیماری ها روی دست گیرد.

 افزون برآن، وى گفت که اين وزارت از روز جهانى مبارزه عليه بيمارى قلب به منظور بلند بردن آگاهی عامه در پیوند به عوامل بیماری های قلبی، گرامیداشت به عمل مى آورد.

 اين مقام بلند پايه وزارت صحت، بیماری های قلبی را یک چالش صحی خوانده و بر اهمیت گرامیداشت از این روز در راستای بلند بردن آگاهی عامه و کاهش خطرات این بیماری ها تاکید نمود.

موصوف، علل عمدۀ بیماری های قلبی را مصرف دخانیات، تنباکو، غذاهای ناسالم، چاقی، عدم فعالیت فزیکی و استفاده الکول دانسته و گفت که بیماری های قلبی در افغانستان، ١٤ عشاریه ٣ درصد مرگ و میر بیماری های غیرساری را تشکیل میدهند.

بر بنياد معلومات  منبع، بیماری قلبی وقایی یک گروپ از اختلالات قلب است که بیشترین عامل مرگ و میر را در جهان تشکیل میدهد که سالانه بیش از ١٧ ملیون تن در جهان از اثر این بیماری جان شانرا از دست میدهند و عامل هشتاد درصد این واقعات، حملۀ قلبی و سکتۀ مغزی میباشد.

علامت: 

گزارش های مربوطه:


Download “Pajhwok” mobile App, on your smartphone to read and access latest news, features, interviews, videos and photos about Afghanistan.

   

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement