خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

داکتران و دوافروشان در ننگرهار دست به اعتصاب کاری زده اند

داکتران و دوافروشان در ننگرهار دست به اعتصاب کاری زده اند

Sep 18, 2017 - 16:51

 

جلال آباد(پژواک،٢٧سنبله٩٦): داکتران و دوافروشان شهر جلال آباد مرکز ولايت ننگرهار، به سبب افزايش دزدی ها، حملات هدفمند بر آنها و نا امنى هاى ديگر، دست به اعتصاب کاری زده و هشدار داده اند که سکتور صحی را تا زمان حل شدن مشکلات يادشده به روى مردم مسدود خواهند کرد.

آنها که امروز"٢٧سنبله" در شفاخانۀ حوزوی صحت عامه و همچنان در یک ساختمان صحی در شهر جلال آباد، يک نشست اعتراضی برگزار کرده بودند، این شکایت را با رسانه ها شریک کردند.

داکتران و دوافروشان می گویند که هر روز از سوی افراد مسلح و دزدان تهدید می شوند، اعضای خانوادۀ شان اختطاف می شوند و حتی به خانه ها و معاینه خانه های شان ماين گذاشته می شود؛ اما نیروهای امنیتی در برابر آنها هیچ اقدام نمی کنند.

آنها می خواهند که ريیس جمهور، برای شنیدن مشکلات آنها یک کمیسیون باصلاحیت را به ننگرهار اعزام نماید و برای این مشکل، راه حل جستجو کند.

داکتر وحیدالله حبیبی رئیس بخش اطفال شفاخانۀ حوزوی جلال آباد، به آژانس خبری پژواک گفت؛ آنها به این سبب دست به اعتصاب کاری زده اند که نا امنی ها در ننگرهار روز به روز بیشتر می شود و قربانیان آن، تا حد زیاد داکتران و دیگر کارمندان ستکور صحی می باشند.

وی اضافه کرد: "مقامات به شمول قوماندان امنیه و والی، در تامین امنیت ناکام مانده اند؛ و اگر امنيت نباشد، ما چطور به مردم خدمات صحی ارائه نمايیم! وقتیکه اعضای خانوادۀ ما اختطاف می شوند، پس ما چطور غم دیگران را بخوریم!"

همچنان یک داکتر دیگر به نام  حبیب الله مولوی زاده گفت داکتران خدمتگاران جامعه می باشند؛ اما باید سکتور امنیتی زمینۀ خدمت را برای مردم آماده کند.

وی گفت: "اکنون وضعیت امنیتی شهر جلال آباد بدتر از "باړه" شده است، در هر کوچه دزدی، در هر کوچه اختطاف و هر کوچه انفجار است و قربانیان بیشتر این حوادث داکتران می باشند؛ پس خواست ما این است که باید برای تامین امنیت ما تدابیر خاص گرفته شود."

داکتران می گويند که سر از امروز، بدون حوادث عاجل، در وازه های کلینیک و شفاخانه های شخصی و دولتی به روی مریضان بسته خواهد بود و اگر تا دو روز آینده به خواست ما جواب داده نشود؛ خدمات حوادث عاجل نیز متوقف خواهد شد.

دوافروشان ننگرهار نیز دست به اعتصاب کاری زده و ارگان های امنیتی را در تامین امنیت به ناکامی متهم می کنند.

اتحادیۀ دوا فروشان شهر جلال آباد، در یک ساختمان صحی در حومۀ شهر جلال آباد جمع شده و اعتصاب کاری خود را طی نشست اعتراضی اعلام کرده اند.

داکتر نجیب الله صاحب زاده رئیس این اتحادیه گفت که نا امنی در ننگرهار، از مدت ها به اینسو بیشتر شده؛ اما اکنون این مشکل تا حد بیشتر به کارمندان سکتور صحی متوجه می شود.

وی گفت مشکلات را به مسوولین ولایت ننگرهار شریک ساخته اند؛ اما آنها در این مورد از خود ضعف نشان داده اند؛ برای همین می خواهند که رئیس جمهور یک هیئت را به این ولایت اعزام نماید.

وی اضافه کرد: "ما به هیچ وجه با آن عده از مسوولین مذاکره نمی کنیم که جرئت ندارند؛ اعتصاب ما تا زمانی ادامه خواهد داشت که یک هیئت با صلاحیت، به ننگرهار بیاید و مشکلات ما را بشنود."

اما لوی پاسوال عبدالرحمن رحیمی قوماندان امنیۀ ننگرهار که اکنون در نبود والی، سرپرست این ولایت نیز می باشد، گفت که در این مورد اقدام صورت گرفته؛ اما هنوز به کارهای بیشتر نیاز است.

وی در جریان کنفرانس مطبوعاتی گفت در این اواخر نیز دو ماین گذار که مردم را برای پول اذیت می کردند و یک دزد را بازداشت نموده اند.

قوماندان تاييد کرد که کاستی ها موجود است؛ اما ارادۀ وی برای انجام اقدامات در این مورد جدی است و برای تامین امنیت در ننگرهار، از تمام امکانات خود استفاده خواهد کرد.

در همین حال، داکترمحمد لیاقت عادل رئیس اتحادیۀ سرتاسری زحمت کشان و کارگران گفت که خواست داکتران و دوا فروشان شهرجلال آباد بجاست؛ اما اعتصاب شان غیر قانونی است.

وی به آژانس پژواک گفت آنها باید اول به مردم خبر می دادند که اعتصاب می کنند و بعداً این کار را انجام می دادند؛ چرا که تعداد زیادی از مردم برای درمان به شهر آمده، مصرف کرده اند؛ اما همۀ آن هدر رفته است.

قبلاً تجار ننگرهار با اداره گمرک این ولایت نیز نسبت نبود امنیت، اعتصاب کوتاه مدت انجام داده بودند، که بعدا کارهای خود را با وساطت ادارۀ ولایتى و انجام تعهدات آغاز کردند.  

گزارش های مربوطه:


Download “Pajhwok” mobile App, on your smartphone to read and access latest news, features, interviews, videos and photos about Afghanistan.

   

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement