خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

مرد جوانی که به زردی سیاه مبتلا شده است؛ بخاطر هزینۀ معالجه اش سرگردان است

مرد جوانی که به زردی سیاه مبتلا شده است؛ بخاطر هزینۀ معالجه اش سرگردان است

Sep 16, 2017 - 18:11

کابل(پژواک،۲۵سنبله ۹۶): مرد جوانی که به بیماری صعب العلاج زردی سیاه مبتلا شده است، ماه هاست که در پایتخت همراه با همسر جوانش کارهای شاقه می کند؛ اما می گوید که نتوانسته است هزینۀ تداوی اش را به دست آورد.

سید ولی ۲۵ ساله، اکنون همراه با همسرش زرمینه، کنار مسجد "شاه دوشمشیره" در ناحیه دوم کابل، بوت های رهگذران را رنگ می کند.

وی که می گوید باشنده اصلی ولایت لوگر است، به آژانس خبری پژواک گفت سه ماه پیش یکى از مراکز صحی کابل تشخیص داد که به بیماری زردی سیاه مبتلا شده است و در صورتی که بخاطر معالجه اش زود اقدام کند، امکان تداوی اش وجود دارد.

سید ولی که علایم بیماری در چهره اش آشکار بود، درحالیکه با دستان لاغرش بوت های یکی از مشتریان را رنگ می کرد، گفت که زیاد تلاش کرده است که پول تداوی خود را به دست آورد؛ اما تا اکنون موفق نبوده است.

وی افزود: "چند ماه می شود با خانمم کار می کنم؛ بوت های مردم را رنگ می کنیم روزانه تا ۳۰۰ افغانی عاید داریم؛ اما نتوانستیم پول تداوی خود را پیدا کنم؛ چون همۀ آن، صرف مخارج خانه و کرایه خانه می شود."

این جوان بیمار با ترس و دلهره خاصی گفت که احتمال می رود همسرش نیز به زردی سیاه مبتلا شده باشد و باید پول کافی داشته باشد تا او را نیز معاینه کند.

سید ولی گفت: "به زندگی فقیرانه خود خوش هستیم؛ اما از افراد خیرخواه می خواهم به ما کمک کند تا از مریضی خلاص شویم."

زرمینه، خانم سید ولی، که برقع(چادری که تمام صورت و بدن را می پوشاند) پوشیده بود و در حال رنگ کردن یک بوت بود گفت که روزانه بیشتر از هشت ساعت کار می کند و شب ها نیز از درد پا، نمی تواند به راحتی استراحت کند.

با وصف این، وی گفت که تا حالا هر چه کار کرده اند، کافی نبوده است و هزینه مورد نیاز تداوی همسرش را ندارند.

داکترعلی روستا متخصص تشیخص امراض در لابراتوار "لقمان حکیم" کابل، به پژواک گفت که آزمایش های صورت گرفته از سید ولی، ثابت می سازد که او به (هپاتیت  سی) یا زردی سیاه مبتلا شده است.

از این بیماری به دلیل اینکه در مواردی تا مراحل نهایی، هیچ نشانه یی از آن ظاهر نمی شود، با عنوان "کشنده خاموش" هم یاد می‌شود.

هپاتیت یا التهاب کبد، به پنج نوع A، B، C، D و E تقسیم می‌شود. نوع 'بی' و 'سی' آن به نام زردی سیاه نیز شناخته می‌شود. این دو نوع هپاتیت، سبب سرطان کبد و سیروز کبدی نیز می‌شوند.

داکتر روستا خاطرنشان کرد که بیماری این جوان، در مراحل ابتدایی قرار دارد و در صورتی که بتواند هزینۀ آن را بپردازد، قابل معالجه است.

داکتر امیرپادشاه منگل رئیس شفاخانه دولتی ابن سینا گفت که تا اکنون به صورت دقیق نمی داند که بیماری این جوان در چه سطحی است؛ اما اگر در مراحل ابتدایی باشد، امکان معالجه آن در کابل وجود دارد.

وی تصریح کرد چنانچه بیماری پیشرفت کرده باشد و کبد(جگر) بیمار تخریب شده باشد، امکان تداوی کم است.

رئیس شفاخانه ابن سینا افزود که برای تداوی این بیماری، جدا از هزینه های جانبی آن، تا شش ماه- هر ماه- یک واکسین زردی سیاه که ۲۵۰۰ افغانی هزینه دارد، بر بیمار تطبیق می شود.

علامت: 

گزارش های مربوطه:


Download “Pajhwok” mobile App, on your smartphone to read and access latest news, features, interviews, videos and photos about Afghanistan.

   

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement